Jak rozpalić sziszę?

Rozgrzane do czerwoności węgle do fajki wodnej

Jak rozpalić sziszę? Przygotowywanie fajki wodnej do palenia to kilkuetapowy proces, jednak odpowiednie rozpalenie shishy pozwoli czerpać z palonej melasy lub tytoniu maksimum przyjemności. Sprawdź, jak odpalić fajkę wodną.

Szisza – jak rozpalić, aby czerpać pełnię przyjemności z palenia?

Jak rozpalić fajkę wodną, aby palenie sheshy było bezpieczne, przyjemne i możliwie jak najbardziej zdrowe? Dobrze rozpalona szisza powinna zapewnić co najmniej 30 minut odpowiednio gęstego, aromatycznego i niegryzącego dymu. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak rozpalić sziszę.

Zadbaj o to, aby szisza była czysta i korzystaj z ustników

Jeżeli wcześniej paliłeś już w fajce wodnej, konieczne jest jej dokładne umycie. Każdorazowe czyszczenie shishy z powstałego podczas palenia osadu, zaschniętej i przepalonej melasy lub tytoniu oraz resztek nikotyny zapewni nie tylko odpowiedni komfort palenia i smak melasy lub tytoniu, ale zadba także o Twoje zdrowie.

W kontekście zdrowia: podczas palenia w większej grupie osób, należy również rozważyć stosowanie jednorazowych ustników. Zagwarantują one odpowiednią higienę palenia oraz pozwolą uniknąć rozprzestrzeniania się różnych chorób zakaźnych w towarzystwie.

Osoby palące sziszę z ustników

Rozpal węgle naturalne

Węgielki naturalne (kokosowe i bambusowe) rozpalają się przez dość długi czas. Z tego względu warto rozpocząć proces przygotowywania shishy właśnie od ich rozpalenia. W trakcie, gdy będą nabierały temperatury, Ty będziesz mógł zająć się innymi czynnościami. Najlepiej rozpalać węgielki, umieszczając je nad małym palnikiem kuchenki gazowej (nie rozpalisz ich na kuchence indukcyjnej) lub użyć w tym celu specjalnej rozpalarki.

Naturalne węgle do fajki wodnej w formie sześcianu

Jeżeli posiadasz węgielki samorozpalające, rozpalaniem węgli zajmij się dopiero na samym końcu przygotowywania fajki wodnej do palenia.

Napełnij dzban płynem

Napełnienie dzbana płynem jest jedną z pierwszych czynności, które powinieneś wykonać podczas rozpalania sziszy. Istotna jest nie tylko ilość płynu, ale i jego rodzaj oraz temperatura. Wszystko to wpływa na walory smakowe oraz gęstość i temperaturę dymu.

Końcówka korpusu sziszy w dzbanie powinna być przykryta na co najmniej 1-2 cm. Jeżeli wlejesz więcej płynu, wówczas ciężko będzie Ci zaciągać się dymem. Zbyt mała ilość płynu z kolei ograniczy efektywność chłodzenia dymu.

Co można wlewać do shishy poza wodą? Eksperymentuj: spróbuj wlać rozwodnione mleko, sok pomarańczowy czy niewielką ilość alkoholu. Możliwości ogranicza wyłącznie Twoja kreatywność. Pamiętaj również, że im mniejsza temperatura płynu w dzbanie, tym bardziej gęsty i zimniejszy będzie dym. Spróbuj schłodzić płyn przed rozpaleniem shishy w lodówce lub dodaj do dzbana parę kostek lodu.

Złóż sziszę

Jeżeli masz już przygotowany dzban, kolejnym krokiem powinno być złożenie fajki wodnej. Umieść w dzbanie korpus, na korpus nałóż talerz (o ile posiadasz), a na samym czubku zatknij cybuch, a w adapter u dołu korpusu wsadź wąż. Podczas montowania sziszy zwróć szczególną uwagę na stan uszczelek lub gwintów oraz czy cała fajka zapewnia należytą szczelność.

Nabij cybuch

Nabijanie cybucha to zdecydowanie najbardziej wymagająca czynność podczas rozpalania fajki wodnej. Ważna jest tu precyzja oraz metodyczne podejście. Na rynku istnieje kilka rodzajów cybuchów, przez co ilość melasy oraz jej rozłożenie zależy przede wszystkim od ich budowy. Ogólną i najważniejszą zasadą podczas nabijania cybucha jest umieszczanie niezbyt dużej ilości melasy i tytoniu oraz odpowiednie spulchnienie i rozłożenie substancji na całej dolnej części cybucha. Zadbaj o to, aby powietrze mogło swobodnie cyrklować w cybuchu.

Na górną część cybucha umieść dobrze napiętą folię aluminiową i podziurkuj ją wykałaczką lub igłą. Pamiętaj, aby folia nie stykała się z melasą lub tytoniem. Zamiast folii możesz użyć specjalnego sitka.

Umieść rozpalone węgle na cybuchu

Tempo rozpalania węgli zależy od tego, jakie węgielki posiadasz. Najszybciej rozpalają się węgle samorozpalające, jednak należy pamiętać o tym, że zawierają one trującą i niezbyt aromatyczną rozpałkę. Najdłużej rozpalają się węgle naturalne (kokosowe i bambusowe), dlatego lepiej zacząć je rozpalać na samym początku przygotowywania shishy.

Węgle samorozpalające rozpala się dopiero na samym końcu przygotowywania fajki wodnej do palenia. Taki węgielek rozpala się bardzo prosto od płomienia zapałki lub zapalniczki. Węgiel nałóż na cybuch dopiero, gdy w pełni go rozpalisz i trująca podpałka zostanie spalona.

Samorozpalające węgle do fajki wodnej

Ciesz się doskonale rozpaloną sziszą!

Gotowe! Teraz możesz cieszyć się świetnie rozpaloną fajką wodną, którą możesz delektować się samemu albo w gronie znajomych lub przyjaciół.