Czym jest szisza, jak działa i z czego się składa?

Rozłożona na części szisza

Co to jest szisza? To nic innego, jak popularna fajka wodna, która przywędrowała do zachodniej kultury z Bliskiego Wschodu. Szisza to sposób na relaks, odpoczynek i odprężenie znany od setek lat. Sprawdź, co to szisza, jak jest jej historia i budowa oraz jak działa.

Co to szisza i jaka jest jej historia?

Idea palenia fajki wodnej narodziła się w Persji oraz w Indiach. Początkowo szisza (shesha; shisha) – zwana także jako nargila, argila i hookah (zależnie od regionu) – była wykorzystywana do palenia haszyszu oraz opium. Głównymi prekursorami popularności sziszy na świecie były kraje arabskie, które powszechnie stosowały jej do palenia nie tylko narkotyków, ale i tytoniu.

To właśnie z krajów arabskich szisza przywędrowała do Europy, gdzie została bardzo ciepło przyjęta zwłaszcza przez intelektualistów, dekadentów oraz przedstawicieli wyższych warstw społecznych. Najczęściej sziszy stosowano podczas spotkań towarzyskich.

Jak działa szisza?

Zasada działania szishy jest bardzo prosta. Polega ona na tym, że w pojemniku (cybuchu) na górze fajki umieszcza się melasę lub tytoń, które następnie ogrzewa się węglem. Po zaciągnięciu się poprzez wąż połączony z korpusem, dym przechodzi od cybucha, przez korpus sziszy i trafia do dzbana z cieczą, która chłodzi dym.

Następnie z dzbana dym przechodzi z powrotem do korpusu, z którego przepływa do ust palacza przez wąż. Taki sposób palenia melas lub tytoni zapewnia ogromną ilość niezwykle aromatycznego dymu oraz zmniejsza jego temperaturę, co obniża drażnienie płuc użytkownika sziszy. Dym sziszy nie pozostawia przykrego zapachu oraz smaku na ustach. O tym, co to jest szisza i jaka jest jej konstrukcja, napisaliśmy poniżej.

Szisza – co to i jaka jest jej budowa?

Budowa szeshy jest różna w zależności od regionu, w którym była palona. Poza tym konstrukcja sziszy zmieniała się w czasie. Początkowo fajka wodna konstruowana była z drewna oraz łupin orzecha kokosowego. Następnie do tworzenia sziszy wykorzystywano elementy ceramiczne, szklane, a także metalowe.

Choć bardzo różne, wszystkie szisze składają się z kilku wspólnych elementów. Co to jest szisza? To przede wszystkim: dzban, cybuch, korpus, wąż. Poza tym szisza może być wyposażona w takie akcesoria, jak: komin, talerz, zawór czy adapter.

  • Dzban służy do tego, aby wlewać w niego wodę (lub inny płyn – np. rozwodnione mleko czy alkohol). Płyn służy do chłodzenia dymu, a w konsekwencji znacząco wpływa na komfort palenia fajki wodnej. Co więcej, różne mieszanki zawartej w dzbanie cieczy pozwalają modyfikować walory smakowe uzyskiwane podczas palenia melasy lub tytoniu. Dzban najczęściej wykonywany jest ze szkła lub ceramiki, choć zdarzają się także dzbany metalowe.
  • Cybuch sziszy to niewielkie, najczęściej ceramiczne lub silikonowe naczynie umieszczane na samej górze konstrukcji. Cybuch służy do umieszczania tytoniu lub melasy w specjalnym wyżłobieniu, a na górze rozgrzanych węgielków. Węgielki i melasa lub tytoń rozdzielone są podziurkowaną folią aluminiową. Odpowiednie rozdzielenie tytoniu lub melasy od rozgrzanych węgli zapobiega spaleniu mieszanki i pozwala zachować optymalną temperaturę jej palenia. Cybuch może mieć różne kształty i formy. Wśród nich wyróżnia się:
    • klasyczne cybuchy egipskie z dziurkami u dołu zagłębienia naczynia,
    • cybuchy funnel o kształcie zagłębienia przypominającym oponkę i wyposażone w jedną dużą dziurkę u góry, które sprawdzają się do mokrych melas i tytoni,
    • cybuchy vortex o zaokrąglonych ściankach bocznych i większej przestrzeni, co zwiększa cyrkulację powietrza w cybuchu,
    • cybychy podwójne, będące rozdzielonymi przegrodą cybuchami egipskimi służącymi do palenia dwóch mieszanek jednocześnie.
  • Cybuch z dzbanem połączone są za pomocą korpusu. Jest to długa, nierzadko bogato zdobiona rura przez którą przepływa gorący dym z cybucha do dzbana z cieczą. Nadmiar dymu odprowadzany jest przez zawór.
  • Wąż służy do zaciągania dymu do płuc.

Wśród dodatkowych akcesoriów można wyróżnić: komin, talerz, adapter i dodatkowy zawór. Komin służy podtrzymywaniu odpowiednio wysokiej temperatury i szybszemu nagrzewaniu się węgielków w cybuchu. Ma on cylindryczny lub stożkowy kształt i zwykle wykonany jest z metalu.

  • Talerz pozwala na zdjęcie węgielków, gdy melasa lub tytoń za bardzo się rozgrzeją lub gdy węgielki się dopalą. Na talerzu można umieszczać również kolejne rezerwowe węgielki oraz szczypce do węgielków.
  • Adapter, który montowany jest zazwyczaj na miejscu zaworu kulkowego, pozwala na dołączenie do sziszy kolejnego węża.
  • Zawór sziszy to nic innego, jak zaworek kulkowy, który ma dwie funkcje. Po pierwsze: blokuje dopływ powietrza z zewnątrz sziszy. Po drugie: gdy dym staje się zbyt ostry, zawór pozwala wydalić przepalony dym na zewnątrz fajki wodnej. Wreszcie, zawór w połączeniu z adapterem umożliwia na równoczesne palenie z dwóch lub więcej węży naraz bez konieczności blokowania węży przez współtowarzyszy.

Chcesz dowiedzieć się, jak rozpalić sziszę? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.